Technika mozaiki polega na tworzeniu obrazu z drobnych kawałków kamienia, szkła, czy szkliwionych płytek ceramicznych.
Mozaika Szklana - poradnik dla zamawiającego
Więcej o mozaice - jej oddziaływaniu artystycznym i sposobie wykonywania oraz materiałach można przeczytać w tekście Aleksandra Hrebeniuka "Witraże-Mozaiki,Sztuka barwnych szkieł i kamyków" wydanej w Krakowie w 1938 przez Księgarnię "Nauka i sztuka".
Mozaika używana była w starożytności - znajdujemy wspaniałe przykłady dekoracji mozaikowej w budynkach prywatnych i publicznych w krajach Imperium Rzymskiego. Przykładami rozkwitu sztuki mozaikowej wczesnego chrześcijaństwa i Bizancjum są kościoły w Dafni (Grecja) i Rawennie (Włochy). W wiekach XI i XII mozaiką ozdobiono kościoły Wenecji, Grecji, Sycylii i Rzymu. Po okresie upadku mozaika odrodziła się w XIX w. za sprawą artystów Art Nouveau. Mozaika, która jest rządzącym się własnymi prawami medium artystycznym ma ogromne właściwości dekoracyjne. Może być stosowana do inkrustowania wnętrza czy fasady budynku, stanowić funkcjonalne pokrycie podłogi czy zdobić sufit.
Mozaika ze smalty - to mozaika wenecka, wykonywana z kostek kolorowego mąconego szkła, o wielkości nie przekraczającej 1 x 2 cm.
Mozaika ze szkła witrażowego - mozaika tworzona z kawałków szkła opalowego, o zróżnicowanej wielkości, w zależności od potrzeb artystycznych. Szkło dodatkowo może być przez nas barwione emaliami.
Kostki są ułożone na podłożu i przytwierdzone do niego w sposób trwały - tworzą kompozycję o nieblaknących nigdy kolorach. Po zakończeniu montażu przestrzenie między kostkami mogą zostać wypełnione fugą w kolorze adekwatnym do otaczających elementów. Ciężar 1 mkw mozaiki to ok. 20 kg. Mozaika może być montowana na ścianach, sufitach i posadzkach. Stosowana także jako samodzielne panele dekoracyjne do montażu lub powieszenia,jako wypełnienie blatów, wstawki do mebli bądź obiekty czysto artystyczne.
Wielkość końcowego dzieła ograniczona jest jedynie budżetem. W przypadku montażu w formie samodzielnych paneli ich wielkość nie powinna być większa niż 1 x 2 m.
Montaż. Odbywa się poprzez przyklejanie kolejnych partii do zagruntowanego podłoża. Dziennie można zamontować ok. 3 mkw. mozaiki. Jeśli montaż odbywa się na ścianie lub suficie przed montażem należy usunąć tynk, tak by mozaika "wtopiła się" w niego.
Materiał. Smalta - sprowadzane z Wenecji, kostki szkła mąconego i powlekanego metalami szlachetnymi (złoto, platyna) lub szkło witrażowe opalowe.
Projekt mozaiki powstaje w oparciu o wstępną ideę - pomysł, projekt malarski w skali 1:10, symulację komputerową. Realizacja następuje na podstawie rozrysowanego projektu w skali 1:1 i przeglądu próbek szkieł.