"Communion Bar" to lokal założony praz braci Jose i Mela Raido - ekscentrycznych anglików hiszpańskiego pochodzenia. Bawiąc się konwencją zdołali stworzyć miejsce o unikatowym charakterze. Stylistyka czerpiąca z motywów religijnych została doceniona przez krytyków. Bar przyciąga nie tylko wystrojem ale również wydarzeniami muzycznymi oraz znakomitymi drinkami. Zdecydowanie obowiązkowy punkt zwiedzania Londynu.
W "Communion Bar" znajduje się 15 stworzonych przez nas, podświetlanych witraży o tematyce sakralnej. Jednym z nich jest "Drabina Jakubowa".
Witraż jest zamocowany na ścianie, nad schodami przy zejściu do Communion Bar. Przestawia scenę opisaną w Księdze Rodzaju Starego Testamentu (Rdz 28, 10-22)
Kiedy Jakub wyszedłszy z Beer-Szeby wędrował do Charanu, trafił na jakieś miejsce i tam się zatrzymał na nocleg, gdy słońce już zaszło. Wziął więc z tego miejsca kamień i podłożył go sobie pod głowę, układając się do snu na tym właśnie miejscu. We śnie ujrzał drabinę opartą na ziemi, sięgającą swym wierzchołkiem nieba, oraz aniołów Bożych, którzy wchodzili w górę i schodzili na dół. A oto Pan stał na jej szczycie i mówił: «Ja jestem Pan, Bóg Abrahama i Bóg Izaaka. Ziemię, na której leżysz, oddaję tobie i twemu potomstwu. A potomstwo twe będzie tak liczne jak proch ziemi, ty zaś rozprzestrzenisz się na zachód i na wschód, na północ i na południe; wszystkie plemiona ziemi otrzymają błogosławieństwo przez ciebie i przez twych potomków. Ja jestem z tobą i będę cię strzegł, gdziekolwiek się udasz; a potem sprowadzę cię do tego kraju. Bo nie opuszczę cię, dopóki nie spełnię tego, co ci obiecuję». A gdy Jakub zbudził się ze snu, pomyślał: «Prawdziwie Pan jest na tym miejscu, a ja nie wiedziałem». I zdjęty trwogą rzekł: «O, jakże miejsce to przejmuje grozą! Prawdziwie jest to dom Boga i brama nieba!» Wstawszy więc rano, wziął ów kamień, który podłożył sobie pod głowę, postawił go jako stelę i rozlał na jego wierzchu oliwę. I dał temu miejscu nazwę Betel. – Natomiast pierwotna nazwa tego miejsca była Luz. – Po czym złożył taki ślub: «Jeżeli Pan Bóg będzie ze mną, strzegąc mnie w drodze, w którą wyruszyłem, jeżeli da mi chleb do jedzenia i ubranie do okrycia się i jeżeli wrócę szczęśliwie do domu ojca mojego, Pan będzie moim Bogiem. Ten zaś kamień, który postawiłem jako stelę, będzie domem Boga. Z wszystkiego, co mi dasz, będę Ci składał w ofierze dziesięcinę».
Witraż ma 2,6 metra wysokości i 1,2 m szerokości. Panel witrażowy zamontowano jako jedną całość bez żadnych podziałów.
Witraże wykonano z użyciem najlepszych szkieł powlekanych z huty Lamberts w Niemczech. Użyto zaawansowanych technik witrażowych. Szkła powlekane były trawione by uzyskać gradacje koloru lub wielokolorowość w obrębie jednego kawałka szkła. Dodatkowo barwiono szkło przy użyciu tlenku srebra. Następnie malowano szkła farbami ceramicznymi. Witraże zamontowane na ścianach i bufecie barowym są podświetlone równym, ciepłym światłem (dzięki zastosowaniu specjalnego dyfuzora światła z tworzywa sztucznego).
Witraże wykonywane były w dwóch etapach. Najpierw, w 2007 roku, w sali na parterze budynku powstał cykl "Anioły i Cygnanie". Trzy witraże: "Anioly i Tańczący Cygan", "Tancerka", "Cygański Tabor", wypełniają okna zewnętrzne przyciągając i witając Klienów. Czwarty witraż: "Biwak przy ognisku" wisi na ścianie w sali restauracyjnej jako podświetlony dekoracyjny obraz.
Witraże te można zobaczyć klikając w mapkę poniżej:
W drugim etapie, w 2013 roku, w nowo powstałym "Communion Bar" w piwnicy budynku zamontowano aż 15 podświetlanych witraży o tematyce sakralnej. Przy zejściu do piwnicy na ścianie zawisła "Drabina Jakubowa". W sali baru, eksponowana jest: "Trójca Święta" - zespół trzech witraży. Tam też wisi "Złoty Cielec" i zespół dziewięciu witraży - "Wygnanie z Raju" i "Walka Dobra ze Złem". Najważniejszy sprzęt we wnęrzu czyli bufet baru jest udekorowany "Przejściem Żydów przez Morze Czerwone". Witraż ten wypełnia przestrzeń pod kontuarem odwzorowując jego kształt - wygina się w łuk.
Witraże te można obejrzeć też klikając w miniatury na mapce poniżej: