Witraże w kościołach mogą przetrwać setki lat. Szkło, mimo pozornej delikatności, jest materiałem niezwykle wytrzymałym, odpornym na warunki atmosferyczne i upływ czasu. Doskonałym na to dowodem są witraże w Sainte-Chapelle w Paryżu, które zachwycają odwiedzających już blisko 600 lat!
Naprawa witraża w kościele NMP na Piasku
Jednak poza siłami natury, istnieje też "czynnik ludzki", który może skrócić życie witrażowych okien. Tak było niestety w przypadku witraży w Kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu. Kamień rzucony w okno kościoła kompletnie zniszczył dolną kwaterę witraża. Jako, że autorką witraży w kościele jest Teresa Maria Reklewska, nasza nauczycielka i założycielka firmy WITRAŻE, to właśnie do nas zwrócono się o pomoc w zaistniałej sytuacji.
Naszym zadaniem była rekonstrukcja brakującego fragmentu. Zadanie okazało się dość trudne - archiwalne zdjęcia okna (robione w erze aparatów analogowych) okazały się tak słabej jakości, że pożytek z nich był żaden. Pozostało nam zaprojektowanie brakującego fragmentu na nowo, opierając się bardziej na własnym wyczuciu niż na dokumentacji. W naszej pracy wsparła nas też sama autorka -Teresa Maria Reklewska, która nadzorowała postępy i wspierała radą. Tak powstał "nowy stary" fragment witraża, który w marcu 2019 r. został przez nas przewieziony do Wrocławia i sprawnie wstawiony w pusty otwór.
Poniżej kilka zdjęć z Wrocławia:
Przed i po wstawieniu brakującej kwatery
Ostatnie zdjęcie jako ciekawostka: jest to "witraż zastępczy" na czas naprawy okna, wykonany z kolorowych tkanin. Piękny patchwork uszyty został przez jedną z sióstr zakonnych.