Wykonana przez nas mozaika szklana znajduje się w katolickim kościele pod wezwaniem świętej Barbary w miasteczku Muirhead, w Szkocji. Miejscowość, w języku gaelickim Ceann a' Mhonaidh, znajduje się w odległości siedmiu mil na północny wschód od Glasgow. Zleceniodawcą dzieła był ksiądz Kenneth Campbell, proboszcz jedynej w Muirhead katolickiej parafii.
Prace projektowe zaczęliśmy na rok przed montażem, pół roku zajęło nam wykonanie mozaiki w szkle. Gotowa mozaika, podzielona na kilkanaście paneli, została wysłana do Szkocji. Jej montaż na miejscu trwał około tygodnia. Prace przebiegły sprawnie dzięki wspaniałej opiece jaką roztoczył nad nami ksiądz Campbell ? dziękujemy!
Kościół św. Barbary jest niewysokim kościołem jednonawowym, zbudowanym w latach '50. Mierząca ok 6 metrów wysokości i szeroka jest na ok 3 metry. mozaika znajduje się w szczytowej ścianie kościoła, stanowiąc tło ołtarza.
Przedstawia grupę Kalwarii - ukrzyżowanego Jezusa, u jego stóp stojące postacie Maryi i św. Jana. Krzyż jest jednocześnie Drzewem Życia i krzewem winnym - sploty wyrastających zeń pędów tworzą tło kompozycji, która jasna w dolnej partii, ku górze nabiera intensywności, by zlać się w ciemności z deskowaniem stropu.
Postać Jezusa przedstawiona została inaczej niż postacie jej towarzyszące. Wydobyta z tła ognisto rudym kolorem karnacji, przynależy zarówno do tego świata, jak i do rzeczywistości transcendentnej. Ma skupiać na sobie uwagę, pobudzać do modlitwy i kontemplacji.
U stóp Jezusa znajduje się niewielki emblemat - dwa skrzyżowane młotki ujęte obręczą koła zębatego. To nawiązanie do górniczej historii okolicy, gdzie do lat '80 działały kopalnie węgla kamiennego, a w roku 1959, w pobliskiej miejscowości Auchengeich, 130 górników zginęło w katastrofie kopalnianej.
Mozaika wykonana została ze szkła opalowego. Panele z ok. 6 tysiącami naklejonych szkieł mozaiki zostały przytwierdzone do ściany. Linie styku paneli zostały starannie zamaskowane specjalnie dopasowanymi kawałkami szkła.